Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Michael Gira zo SWANS má celkom dobrú ruku na samorastov s akustickou gitarou: kedysi objavil dnes populárneho Devendru Banharta, vydal najlepší album Jamesa Blackshawa a ani s WOODEN WAND nesiahol vedľa.
James Blackshaw je na pohľad šedo-šedá myš. Gitara mu prirástla k telu ako strom, na pravej ruke zapustili korene dlhé nechty. Keď o ňom píšu pochvalne, je to zväčša potichu, a keď hrá na pódiu, pôsobí dojmom, že si každú chvíľu zívne, hoci hrá zložité a precítené veci.
Na to, že je jeho hudba inštrumentálna, neznie vôbec chudobne - na vyjadrenie myšlienok nepotrebuje slová. Býva košatá, zvukovo zaujímavá a bohatá na nápady.
Prstolamy Jamesa Blackshawa nechcú vyzerať ako prstolamy, lež ako jednoducho natiahnuté pavučiny skladieb, ktoré majú predovšetkým výraz.
Ibaže na novom albume je všetko trochu inak. Aranžmány sú učesané – oveľa vzdušnejšie – zasadené do ticha. Ak sa človek započúva, počuje dokonca Blackshawa dýchať.
Pri pohľade na názvy skladieb je jasné, prečo majú taký baladický nádych. A možno ide aj o logický hudobný krok. Problém je len jeden: je to takto menší pôžitok, než býval. Občas je zameniteľný.
Hodně netradiční černý kov, který do sebe přirozenou cestou nasává prvky mathmetalu a dalších progresivnějších stylů bez toho, aby uhnul v oddanosti kořenů. Po celou dobu instrumentálně zajímavé a emocionálně intenzivní.
Pokud jste přejedeni HAMMERFALL nebo jich stále nemáte dost, jsou tu TWINS CREW. Kdybych nikdy neslyšel nic podobného, asi bych to velebil. Má to šťávu, dynamiku a slušné refrény. Přestože je švédský power/heavy už dost vybraný rybník, tenhle kapr ujde.
Máte-li rádi naléhavý zpěv Cristera Olssona, procítěné severské riffové preludování a nevadí vám ani švédština, na novém albu EREB ALTOR si jistě najdete to své. Na žádné slavobrány to není, ale i poctivé bušení do kovadliny má kolikrát něco do sebe.
Pořád je všechno v pořádku a americká super grupa jede v kolejích poklidného progrocku. I tentokrát se najdou příjemná místa, celkově mám ale pocit, že docházejí silnější melodické nápady. Snad to bude jen takový ten oddech před něčím větším. Doufejme.
Pojďme si zase užít trochu pravého DM chrastění. MACERATION splňují žánrové atributy na potřebných 100% a doručují desku, ze které budou nadšeni zejména příznivci DISMEMBER nebo GRAVE (ale i BOLT THROWER). Zvuk je tučný, hluboký a deska nepostrádá tlak.
AC/DC war metalu a jejich nová deska. Výrazně podobná těm předchozím. Příznivci REVENGE dostanou klasicky zvrhlý a maximálně agresivní klepec. Tak jako vždycky. A tentokrát rovnou přes 40 minut. No, mě to stačilo dvakrát, potřetí do toho už asi nejdu.
Tak je to konečně venku! Pohrobci geniální tech/death entity SPAWN OF POSSESSION jsou zpět v centru dění. V kůži RETROMORPHOSIS působí robustněji a špinavěji, nicméně i tak je dokážete neomylně identifikovat hned po prvním riffu. Epické zmrtvýchvstání.